foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Polski Klub Kawaleryjski jest patriotycznym, dobrowolnym, niepolitycznym, samorządnym i trwałym stowarzyszeniem niezarobkowym osób fizycznych, których celem jest kultywowanie i kontynuowanie tradycji kawalerii i jazdy polskiej. Więcej...

Kawaleria.org

Stowarzyszenie Polski Klub Kawaleryjski

Na podstawie uchwały nr 15/2020, z dnia 18 grudnia 2020 r., Zarząd PKK wprowadził do użytku organizacyjnego Regulamin Kawaleryjski - Musztra piesza bez broni i z bronią - Musztra Pojedynczego Kawalerzysty i Zespołowa Pododdziałów (Sekcji, Plutonu, Szwadronu).

Dokument opracowano na pamiątkę i uczczenie 100-lecia zwycięskiej wojny z bolszewikami w 1920 r. - w tym na część i chwałę kawalerzystów poległych w bitwach o niepodległość Polski, zwłaszcza pod Komarowem 31 sierpnia 1920 r. Przygotowanie i opracowanie dokumentu wymagało znacznego wysiłku ze strony autora - Prezesa PKK, gdyż zawiera całościowo opisane wszelkie kwestie w przedmiotowym zakresie, oparte na wielu regulaminach z okresu II RP oraz współczesnych, a także doświadczeniu szkoleniowemu (ponad 35 letniej służbie w SZ RP) autora dokumentu, w tym doświadczeniu w szkoleniu realizowanym w ramach PKK. Ponadto, wartością dodatkową regulaminu jest fakt, iż zawiera on ponad 105 rysunków oraz 20 schematów, które w nowatorski sposób wykonał autor regulaminu – w skali nieznanej poprzednim tego typu dokumentom. Treść i ryciny w pełni wyjaśniają kwestie regulaminowe musztry pieszej i budowy broni będącej na wyposażeniu kawalerzysty, oraz sposobu zakładania wyposażenia. Opracowanie wraz z rysunkami są pracą unikatową, gdyż do tej pory żaden Regulamin II RP ani SZ RP jeszcze nie uwzględniał tylu zagadnień popartych rysunkami.

Z początkiem lutego br., po wydrukowaniu regulaminu, trwa dystrybucja dokumentu, który sukcesywnie dociera do członków PKK, jako cenny i użyteczny materiał pomocniczy do bieżącej działalności szkoleniowej, dzięki czemu możliwe będzie podniesienie na wyższy poziom umiejętności członków PKK w zakresie musztry i zachowania kawaleryjskiego.

Regulaminu Kawaleryjskiego PKK Musztra Piesza, może być wykorzystany również w innych organizacjach i formacjach kawaleryjsko – rekonstrukcyjnych. Osoby spoza PKK proszone są o kontakt, na temat możliwości otrzymania wydawnictwa, poprzez pocztę elektroniczną: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

M.D.