foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Polski Klub Kawaleryjski jest patriotycznym, dobrowolnym, niepolitycznym, samorządnym i trwałym stowarzyszeniem niezarobkowym osób fizycznych, których celem jest kultywowanie i kontynuowanie tradycji kawalerii i jazdy polskiej. Więcej...

Kawaleria.org

Stowarzyszenie Polski Klub Kawaleryjski

Szanowni Państwo! Orzeł PKK udostępniony do użytkowania dla wszystkich miłośników polskich tradycji kawaleryjskich!!!

Polski Klub Kawaleryjski mając na względzie szeroką ideę upowszechniania oraz rozwijania polskich tradycji kawaleryjskich, w tym konieczność posiadania odznak wyróżniających na mundurach organizacyjnych członków polskich stowarzyszeń i formacji kawaleryjsko - jeździeckich, a także w celu zapewnienia sprzyjających warunków do umacniania więzi koleżeńskiej w szeroko rozumianym Polskim Ruchu Kawaleryjskim, udostępnienia do powszechnego użytkowania Znak organizacyjny – Orzeł Kawaleryjski PKK wz. 2020.

Czytaj więcej...

Oficjalnie informujemy, że uroczystości i widowisko historyczno-militarne "SZARŻA POD KROJANTAMI 2024", odbędą się tradycyjnie w pierwszą niedzielę września, czyli 1 września 2024 roku!!!
Więcej informacji wkrótce...

POLSKI KLUB KAWALERYJSKI serdecznie dziękuje wszystkim DARCZYŃCOM, którzy wsparli w 2023 roku nasze działania, poprzez wpłaty dokonane, na podstawie środków z tytułu 1,5 procenta, odliczanego od podatku dochodowego. W minionym roku na rzecz PKK wpłacono kwotę 2887,50 zł, w tym 1798,10 zł, na dalsze prace związane z kształtowaniem architektury otoczenia, odsłoniętego w 2022 roku, Pomnika Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej w Komarowie.

Ponadto, pragniemy poinformować, że zgodnie z ustaleniami, środki z tytułu 1,5 procenta od podatku, dedykowane na Pomnik Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej w Komarowie, w wysokości 1798,10 zł, przekazane zostaną w miesiącu lutym br. na konto Stowarzyszenia „Bitwa pod Komarowem”, które realizuje dalsze prace związane z otoczeniem monumentu.

Czytaj więcej...

PROGRAM UROCZYSTOŚCI I CZĘŚCI PLENEROWEJ SZARŻA pod KROJANTAMI 2023

SOBOTA 2 września 2023 r.

16.00 – Konferencja popularnonaukowa w Szkole Podstawowej im. 18 Pułku Ułanów Pomorskich w Nowej Cerkwi.

NIEDZIELA 3 września 2023 r.

CZĘŚĆ PATRIOTYCZNO – RELIGIJNA (PRZY POMNIKU 18 PUŁKU UŁANÓW POMORSKICH)

10.45 – Wprowadzenie warty honorowej, pocztów sztandarowych, podniesienie flagi państwowej na maszt przy dźwiękach hymnu państwowego, odegranie Marsza 18 Pułku Ułanów Pomorskich.
11.00 – Powitanie gości. Wystąpienie opiekuna Izby Pamięci przy SP im. 18. Pułku Ułanów Pomorskich w Nowej Cerkwi. Apel pamięci i salwa honorowa, składanie wieńców i kwiatów. Występ artystyczny dzieci i młodzieży ze szkoły w Nowej Cerkwi.
12.00 – Odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej artylerzystom 2. baterii 11. dywizjonu artylerii konnej z Bydgoszczy.
12.15 – Polowa Msza Święta.
13.00 – Odprowadzenie pocztów sztandarowych i przejście na pole szarży.
13.15 – DEFILADA KAWALERII – na drodze obok Pomnika 18 Pułku Ułanów Pomorskich.

CZĘŚĆ PLENEROWA – POLE SZARŻY

13.30 – 17.00 – Teren wokół pola Szarży - POKAZ STATYCZNY SPRZĘTU współczesnego Wojska Polskiego oraz BIWAK HISTORYCZNY pt. „Wojsko Polskie 1914 – 2023”.
13.40 – Prezentacja bryczek i powozów konnych – na polu szarży.
14.00 – Inscenizacja – I pt. „Porucznik Kazimierz Mastalerz i porucznik Stanisław Maczek w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r.”
14.40 – Prezentacja WYSZKOLENIA BOJOWEGO ZWIADOWCÓW 9 PUŁKU ROZPOZNAWCZEGO – współczesnych Ułanów Zaniemeńskich.
15.20 – Prezentacja klubów jeździeckich i banderii konnych.
15.45 – Wręczenie nagród za konkurs na najlepszy zaprzęg konny oraz najbardziej strojną i elegancką banderię konną.
16.00 – MUSZTRA SZWADRONU KAWALERII (120 koni) oraz regulaminowa SZARŻA.
16.20 – Inscenizacja II pt. „Szarża 18. Pułku Ułanów Pomorskich pod Krojantami z 1 września 1939 r. i udział kawalerzystów w walkach z Niemcami w Polskich Siłach Zbrojnych na Za-chodzie 1940-1945”.
17.00 – Koncert zespołu „Elice”, zamykający widowisko (repertuar przebojów muzycznych lat 80. i 90.).

W imieniu Polskiego Klubu Kawaleryjskiego oraz organizatorów widowiska plenerowego pt. „Szarża pod Krojantami 2023”, już po raz XIX–ty zapraszamy do udziału w przedsięwzięciu, wszystkich miłośników tradycji oręża polskiego. Uroczystości upamiętniające szarżę 18 Pułku Ułanów Pomorskich pod Krojantami, mającej miejsce 1 września 1939 r., odbędą się w dniu 3 września br., z okazji 84. rocznicy tego kawaleryjskiego boju.

W imieniu Polskiego Klubu Kawaleryjskiego oraz organizatorów widowiska plenerowego pt. „Szarża pod Krojantami 2023”, już po raz XIX–ty zapraszamy do udziału w przedsięwzięciu, wszystkich miłośników tradycji oręża polskiego. Uroczystości upamiętniające szarżę 18 Pułku Ułanów Pomorskich pod Krojantami, mającej miejsce 1 września 1939 r., odbędą się w dniu 3 września br., z okazji 84. rocznicy tego kawaleryjskiego boju.

Jest to najstarsze w Polsce tak duże kawaleryjskie widowisko historyczno – militarne, warte uwagi i zainteresowania każdego współczesnego kawalerzysty, które w latach poprzednich gromadziło ponad 20 tysięcy widzów na polach pod Krojantami nieopodal Chojnic.

Przedsięwzięcie, składać się będzie tradycyjnie z dwóch części. Pierwsza to uroczystości patriotyczno – religijne, rozpoczną się w niedzielę dnia 3 września br. o godz. 10.45, pod pomnikiem 18 Pułku Ułanów Pomorskich, przy drodze Chojnice – Tczew, Apelem Poległych, po którym odprawiona zostanie polowa Msza Święta. Na zakończenie tej części odbędzie się na drodze obok pomnika WIELKA DEFILADA KAWALERII.

Czytaj więcej...

JEDNAK BĘDĄ KROJANTY 2023!!! Władze Gminy Chojnice i Fundacja Szarża pod Krojantami otrzymały wsparcie sponsorów. Więcej szczegółów wkrótce !!!

Czas na formowanie ochotniczego szwadronu kawalerii na 140 koni!!! NIE CZEKAJ! KOMPLETUJ WYPOSAŻENIE KAWALERZYSTY!!! BĄDŹ GOTÓW!!!

Polski Klub Kawaleryjski czeka na zgłoszenia jeźdźców i koni na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Czytaj więcej...