foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Polski Klub Kawaleryjski jest patriotycznym, dobrowolnym, niepolitycznym, samorządnym i trwałym stowarzyszeniem niezarobkowym osób fizycznych, których celem jest kultywowanie i kontynuowanie tradycji kawalerii i jazdy polskiej. Więcej...

Kawaleria.org

Stowarzyszenie Polski Klub Kawaleryjski

W imieniu Polskiego Klubu Kawaleryjskiego oraz organizatorów widowiska plenerowego pt. „Szarża pod Krojantami 2022”, już po raz XVIII–ty zapraszamy do udziału w przedsięwzięciu, wszystkich miłośników tradycji oręża polskiego. Uroczystości upamiętniające szarżę 18 Pułku Ułanów Pomorskich pod Krojantami, mającej miejsce 1 września 1939 r., odbędą się po trzyletniej przerwie w dniu 4 września br., z okazji 83. rocznicy tego kawaleryjskiego boju.

Jest to najstarsze w Polsce tak duże kawaleryjskie widowisko historyczno – militarne, warte uwagi i zainteresowania każdego współczesnego kawalerzysty, które w latach poprzednich gromadziło ponad 20 tysięcy widzów na polach pod Krojantami nieopodal Chojnic.

Przedsięwzięcie, składać się będzie tradycyjnie z dwóch część. Pierwsza to uroczystości patriotyczno – religijne, rozpoczną się w niedzielę dnia 4 września br. o godz. 10.45, pod pomnikiem 18 Pułku Ułanów Pomorskich, przy drodze Chojnice – Tczew, Apelem Poległych, po którym odprawiona zostanie polowa Msza Święta. Na zakończenie tej części odbędzie się na drodze obok pomnika WIELKA DEFILADA KAWALERII.

Następnie, na polach historycznego boju z 1939 roku przedstawione zostaną inscenizacje historyczno – militarne, musztra konna szwadronu kawalerii oraz wojskowy pokaz dynamiczny, z udziałem między innymi transporterów Rosomak, czołgów Twardy i Leopard 2 oraz innego współczesnego sprzętu wojskowego.

Część plenerowa - na polu szarży rozpocznie się o godz. 13.45, gdzie przewidziano trzy inscenizacje z udziałem jazdy z czasów husarii, epoki napoleońskiej i kawalerii II RP, wzbogacone efektownym pokazem musztry 100-konnego szwadronu kawalerii polskiej, zakończony regulaminową szarżą. Po tym nastąpi pokaz dynamiczny - Działanie współczesnego Wojska Polskiego.

Głównymi organizatorami przedsięwzięcia, są Komitet Organizacyjny Obchodów Uroczystości Szarży pod Krojantami – z wójtem dr. Zbigniewem Szczepańskim na czele, Fundacja „Szarża pod Krojantami”, której Prezesem jest pani mecenas Grażyna Winiecka oraz Szkoła Podstawowa im. 18 Pułku Ułanów Pomorskich w Nowej Cerkwi - dyrektor Alicja Kamińska. Za sprawy organizacyjne, związane z widowiskiem i odtworzeniem kawaleryjskiego boju w miejscu dawnej szarży, odpowiedzialny jest Polski Klub Kawaleryjski. Dużej pomocy udzielają żołnierze 16 Dywizji Zmechanizowanej i innych jednostek Wojska Polskiego.

Przedsięwzięciom plenerowym pod Krojantami towarzyszyć będzie Biwak Historyczny pt. „Wojsko Polskie 1914 – 2022”, gdzie zaprezentowane będą różne mundury oraz sprzęt, jaki był na wyposażeniu żołnierzy polskich od początków XX wieku, do współczesności. Dużą atrakcją będzie po raz pierwszy organizowany z rozmachem statyczny POKAZ SPRZĘTU współczesnego Wojska Polskiego i państw NATO, z bardzo duża ilością różnego rodzaju egzemplarzy broni i pojazdów bojowych.

Za kontakty z organizacjami kawaleryjskimi i grupami rekonstrukcyjnymi, odpowiada Polski Klub Kawaleryjski - telefon kom. nr: 696–275–301. Zgłoszenia proszę kierować na adres poczty elektronicznej - e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Więcej informacji na stronie internetowej: www.kawaleria.org lub na Facebooku.

ORGANIZATORZY ze swej strony ZAPEWNIAJĄ ZGŁOSZONYM W TERMINIE GRUPOM KONNYM I PIESZYM BEZPŁATNE ZAKWATEROWANIE I WYŻYWIENIE UCZESTNIKÓW WIDOWISKA I KONI oraz częściowy zwrot kosztów transportu koni.

Do pobrania:


POLSKI KLUB KAWALERYJSKI
(SZTAB ORGANIZACYJNY – SZARŻA POD KROJANTAMI-2022)